Heeft uw tabaksspeciaalzaak een registratie op grond van artikel 5.9 lid 2 van het Tabaks- en rookwarenbesluit? Bij een controle kan de NVWA-inspecteur u om een overzicht van uw omzet vragen. Daarmee kan de inspecteur nagaan of de registratie in orde is.

Wat is een lid 2-speciaalzaak?

Een lid 2 speciaalzaak is een uitgezonderde speciaalzaak die voldoet aan de voorwaarden van artikel 5.9, tweede lid, van het Tabaks- en rookwarenbesluit.

Oude regeling

Voor 2021 konden speciaalzaken zich laten registreren als uitgezonderde speciaalzaak als ze toen een jaaromzet van maximaal € 700.000 hadden en minimaal 75% van hun jaaromzet uit tabaksproducten haalden.

Dit was mogelijk op grond van artikel 5.9 lid 2 van het Tabaks- en rookwarenbesluit. Daarom worden deze speciaalzaken ook wel lid 2-speciaalzaken genoemd.

Het is niet langer mogelijk om registratie op grond van artikel 5.9 lid 2 aan te vragen. Het is een oude regeling. Registratie is nog wel mogelijk op grond van artikel 5.9 lid 1. U moet dan wel aan de voorwaarden voor die registratie voldoen. Lees wat nu de voorwaarden zijn voor registratie.

Registratie als lid 2-speciaalzaak kan niet worden overgedragen

De registratie op grond van artikel 5.9 lid 2 is verbonden aan de eigenaar van de winkel. De registratie is niet overdraagbaar op de nieuwe eigenaar. Stopt u met de winkel of verkoopt u deze? Dan moet u de registratie als lid 2-speciaalzaak intrekken.

Omzetoverzicht en samenstellingsverklaring

Bij een inspectie controleert de NVWA of het terecht is dat u zich als lid-2 speciaalzaak heeft geregistreerd en of u nog aan de voorwaarden voldoet. Hiervoor moet u een omzetoverzicht en een samenstellingsverklaring kunnen laten zien.

Zorg voor een actueel omzetoverzicht

Ieder vijfde jaar moet u een nieuw omzetoverzicht op laten maken, dus een overzicht over 2025, 2030 et cetera. Dit overzicht moet 6 maanden na afloop van het boekjaar klaar zijn. Op 1 juli 2026 moet u dus een omzetoverzicht over het boekjaar 2025 kunnen laten zien.

Let op: de jaaromzet die u als lid 2-speciaalzaak mag behalen is verhoogd. Vanaf het boekjaar 2025 mag de maximale netto-omzet € 900.000 bedragen. Dit staat in een brief aan de Tweede Kamer. Dit wordt in het Tabaks- en rookwarenbesluit aangepast.

Hieronder leest u hoe de jaaromzet berekend wordt.

Het omzetoverzicht moet voorzien zijn van een samenstellingsverklaring

De samenstellingsverklaring laat zien welk percentage van de netto-omzet uit tabaksproducten en aanverwante producten (zoals bedoeld in de Tabaks- en rookwarenwet) komt. Zo kan de inspecteur controleren of minimaal 75% van uw omzet uit deze producten komt.

Opgesteld door registeraccountant of accountant-administratieconsulent

Het omzetoverzicht en de samenstellingsverklaring moeten zijn opgesteld door een registeraccountant (RA) of een accountant-administratieconsulent (AA). Uit het omzetoverzicht moet blijken dat uw netto-omzet over 2025 niet meer dan € 900.000 was en dat minimaal 75 % van de netto-omzet behaald werd uit de verkoop van tabaksproducten en aanverwante producten.

Bij het opstellen van de samenstellingsverklaring gaat de RA of AA uit van de informatie die door u wordt aangeleverd. De RA of AA onderzoekt dus niet of de aangeleverde informatie correct is. De NVWA-inspecteur kan een nader onderzoek instellen en onderliggende stukken opvragen ter onderbouwing en controle.

Hoe wordt de jaaromzet berekend?

Bij de berekening van de omzet gaan we uit van de netto-omzet. Dit betekent: de omzet minus kortingen, retouren, belastingen (zoals btw) en soortgelijke zaken. Bij de netto-omzet gaat het dus om de opbrengst van uw bedrijf. Zo staat het ook geformuleerd in artikel 2:377 lid 6 van het Burgerlijk Wetboek (BW).

Deze volgende zaken behoren ook tot de netto-omzet.

Provisie op de verkoop van loten, telefoonkaarten, cadeaukaarten en de afhandeling van post(pakketten) et cetera

Let op: de verkoop van deze producten en de afhandeling van (post)pakketten is niet voor eigen risico en hoort daarom niet bij de netto-omzet. De provisie hierop behoort daar wel toe.

(Verkoop)bonussen, provisies en toonbankvergoeding op verkochte producten

Dit zijn normale bedrijfsactiviteiten voor eigen rekening en risico. Ze behoren tot de netto-omzet.

Vergoeding voor het plaatsen van een geldautomaat of OV-oplaadpunt

Krijgt u een vergoeding voor het beschikbaar stellen van een aantal vierkante meters winkelruimte voor bijvoorbeeld een geldautomaat of OV-oplaadpunt? Dan behoort dat tot de netto-omzet.

Accijnzen op tabak

Accijnzen die de kostprijs verhogen behoren tot de netto-omzet.

Hoe kan ik de controle voorbereiden?

Hier leest u hoe het omzetoverzicht en de samenstellingsverklaring het beste kunt opstellen. Wij kunnen deze dan efficiënt controleren.

  • Vermeld het omzetoverzicht en de samenstellingsverklaring in 1 overzicht.
  • Toon in het omzetoverzicht en de samenstellingsverklaring de netto-omzet per grootboekrekening.
  • Splits bedragen voor provisies, bonussen en vergoedingen zoveel mogelijk uit.
  • Laat in het omzetoverzicht duidelijk zien wat de totale netto-omzet van uw bedrijf is.
  • Laat in het omzetoverzicht duidelijk zien wat de netto-omzet van tabaksproducten en aanverwante producten is. Houd rekening met de volgende punten:
    • Tabaksaccessoires (zoals hulzen, vloei, aanstekers) worden niet tot de tabaks- en aanverwante producten gerekend.
    • Eventuele verkoopbonussen voor tabaks- en aanverwante producten maken geen onderdeel uit van de omzet aan tabaks- en aanverwante producten.
  • Reken uit wat het aandeel tabaks- en aanverwante producten van de totale netto-omzet is. Dit moet minimaal 75% zijn. Vermeld het percentage op het omzetoverzicht en de samenstellingsverklaring.

Inspecteur kan aanvullend onderzoek doen

Twijfelt de inspecteur eraan of het omzetoverzicht en de samenstellingsverklaring wel correct zijn? Dan kan de inspecteur een administratief onderzoek doen. U bent verplicht om hieraan mee te werken en moet de inspecteur toegang geven tot uw administratie.

Wat gebeurt er als ik niet meer voldoe aan de voorwaarden?

Voldoet uw bedrijf niet langer aan de voorwaarden van artikel 5.9, tweede lid, van het Tabaks- en rookwarenbesluit? Dan heeft u 2 mogelijkheden.

U registreert zich als lid 1-speciaalzaak

U kunt zich registreren op grond van artikel 5.9, eerste lid, van het Tabaks- en rookwarenbesluit. Hier zijn strenge voorwaarden aan verbonden. U mag dan alleen nog rookwaren, rookaccessoires, loten en dagbladen verkopen.

Bekijk wat de voorwaarden zijn voor registratie als lid 1-speciaalzaak

U gaat verder als verkooppunt

Registreert u uw zaak niet opnieuw als speciaalzaak? Dan gelden er voortaan strengere regels voor u. U mag tabaksproducten en aanverwante producten bijvoorbeeld niet meer uitstallen in uw winkel. U mag ook geen reclame meer maken voor tabaks- en aanverwante producten in uw winkel.

Houd bij het samenstellen van uw assortiment ook rekening met het volgende: het is verboden om  tabaksproducten en aanverwante producten te verkopen vanuit een supermarkt of ander verkooppunt dat in overwegende mate gericht is op de verkoop van eet- en drinkwaren aan particulieren.

Kijk voor uitgebreide informatie over alle regels op de pagina Tabak en rookwaren verkopen.