Bestemmingscontroles bij import dierlijke bijproducten uit EU-landen
Importeert u een zending dierlijke bijproducten of afgeleide producten uit andere EU-landen? Dan moet dit vanuit de verzendende lidstaat worden aangemeld in TRACES. Wij ontvangen hiervan een bericht. Met een steekproef bepalen we vervolgens bij welke zendingen we een bestemmingscontrole doen.
Voor welke producten gelden bestemmingscontroles?
Vanuit de verzendende lidstaat moet de export van een aantal dierlijke bijproducten of daarvan afgeleide producten aangemeld worden in TRACES. Dit gaat om:
- categorie 1-materiaal
- categorie 2-materiaal
- vleesbeendermeel of gesmolten vetten afgeleid van categorie 1- of 2-materiaal
- voor verwerkte dierlijke eiwitten die zijn afgeleid van categorie 3-materiaal
Let op: Voor sommige producten heeft u als importeur onze toestemming nodig een zending te mogen ontvangen. Bekijk hier de 3 categorieën dierlijke bijproducten voor meer informatie over categorie 1-, 2- en 3-materiaal.
Voor deze producten geldt geen bestemmingscontrole
Voor categorie 1- of 2-materiaal dat bestaat uit monsters voor onderzoek of diagnose of uit handelsmonsters geldt een uitzondering. Melding in TRACES is dan niet nodig. Wij hoeven niet eerst toestemming te geven en voeren geen bestemmingscontroles uit.
Hoe verloopt een bestemmingscontrole?
- Wij ontvangen vanuit TRACES een melding van iedere importzending dierlijke bijproducten of afgeleide producten. Deze melding komt van het EU-land van verzending.
- Uit deze meldingen nemen we een steekproef.
- De zendingen in de steekproef controleren we vervolgens binnen 15 dagen na de melding.
- Een inspecteur brengt daarvoor een bezoek aan het ontvangende bedrijf en beoordeelt de documenten die bij de zending horen.
- Als het ontvangen materiaal nog geheel of gedeeltelijk aanwezig is in het bedrijf vergelijkt de inspecteur ook of dat overeenstemt met de documenten en fysiek in goede staat is.
- Ter afronding van de bestemmingscontrole stuurt onze inspecteur via TRACES een melding terug ('follow up') aan de bevoegde autoriteit van het EU-land waaruit de zending afkomstig was.
Wordt uw zending door ons gecontroleerd tijdens een steekproef, dan betaalt u hiervoor geen kosten.
Meer informatie
De meldplicht van de export dierlijke bijproducten of afgeleide producten binnen de EU vindt u in Artikel 48, lid 3, van Verordening (EG) nr. 1069/2009 (Verordening dierlijke bijproducten).