Deze pagina geeft informatie voor het herkennen van EU Q-organismen, PZ-Q-organismen en RNQP’s die relevant zijn voor het uitgeven van een plantenpaspoort. Met de filters hieronder kunt u zoeken op onder meer gewas, symptoom, land van herkomst en naam van een organisme.
Dit zijn schimmels, insecten, bacteriën, nematoden (aaltjes) en virussen die schadelijk kunnen zijn voor planten. Binnen de Europese Unie (EU) gelden regels om deze organismen te weren, te bestrijden of de verspreiding ervan te beperken. We noemen ze ook wel gereguleerde organismen.
Als teler, kweker of handelaar moet u maatregelen nemen om de introductie en verspreiding van deze organismen te voorkomen.
Op deze pagina staat een selectie van EU Q-organismen, PZ-Q-organismen en RNQP's.
Het gaat om:
- organismen die relevant zijn voor producten waarvoor een plantenpaspoort vereist is en die onder de verantwoordelijkheid van Naktuinbouw vallen, zoals potplanten, vollegrondsteelt en uitgangsmateriaal waaronder stekken. De organismen zijn met het blote oog of een loep waarneembaar.
- van de RNQP’s betreft het alleen organismen die in Nederland voorkomen of waarvoor een verhoogde kans bestaat dat ze worden aangetroffen op planten afkomstig uit een andere EU-lidstaat
- enkele Q-organismen op vruchten en enkele RNQP's op zaden die goed waarneembaar zijn en waarvoor een verhoogde kans op introductie of aantreffen bestaat
- relevante Q-organismen van het Verenigd Koninkrijk voor de handel vanuit Nederland
Voor de PZ-Q-organismen vindt u hier ook voor welke landen deze status geldt en voor welke producten bijzondere eisen gelden.
Per organisme vindt u onder meer informatie over herkenningskenmerken, symptomen, waardplanten en verspreiding. Ook leest u hoe u het organisme kunt onderscheiden van soorten die erop lijken.
Dit vindt u hier niet
Op deze pagina staat geen volledig overzicht van alle EU Q-organismen, PZ-Q-organismen en RNQP's . Niet opgenomen zijn onder meer:
- het merendeel van de EU Q-organismen, PZ-Q-organismen en RNQP's die uitsluitend voorkomen op bollen, aardappelen, akkerbouwgewassen, snijbloemen, vruchten of zaden
- het merendeel van de RNQP's die niet in Nederland voorkomen
- organismen die alleen via laboratoriumonderzoek kunnen worden vastgesteld en niet met het blote oog of een loep waarneembaar zijn
- informatie over bemonstering, toetsing en diagnostische onderzoeken
Op zoek naar een volledig overzicht?
Bent u op zoek naar een volledig overzicht van alle gereguleerde organismen? Kijk dan in de volgende documenten:
- Importeert u planten? Dan kunt u per land bekijken welke gereguleerde organismen daar voorkomen en op welke planten deze kunnen worden aangetroffen. U weet dan welke EU Q-organismen, PZ-Q-organismen en RNQP’s u op deze planten zou kunnen aantreffen.
- Verhandelt of vervoert u planten binnen Nederland of de EU? Dan kunt u de informatie gebruiken bij de controles die nodig zijn voor het afgeven van een plantenpaspoort.
- Ziet u een onbekend symptoom of organisme op een plant? Dan kunt u met behulp van de filters mogelijke overeenkomsten zoeken en organismen met elkaar vergelijken.
Het zoekresultaat geeft een eerste indruk van een organisme. Via 'Meer informatie' vindt u aanvullende foto's en uitgebreidere informatie.
Lees ook de uitgebreide tips bij het zoeken. Zo krijgt u een goed beeld van de mogelijkheden en leert u hoe u zo gericht mogelijk kunt zoeken.