Onderzoeksresultaten kruiken 2024
In 2024 deed de NVWA onderzoek naar de veiligheidsrisico’s van warmwaterkruiken voor baby’s, kinderen en volwassenen. We onderzochten 25 verschillende kruiken.
In het kort: 1 ernstig veiligheidsrisico, daarnaast administratieve tekortkomingen
De afgelopen jaren kreeg de NVWA meerdere meldingen over lekkende kruiken. In maart 2024 vroegen we consumenten via een enquête naar hun ervaringen met onveilige kruiken. Hierop kregen we 142 reacties. Een vijfde daarvan gaf aan verwondingen te hebben opgelopen. Veel kruiken waren bedoeld voor baby’s of kinderen. Dit vormde voor ons de aanleiding om een onderzoek te doen naar de veiligheid van warmwaterkruiken.
Voor dit onderzoek kochten we 25 verschillende warmwaterkruiken bij een aantal willekeurig geselecteerde winkels of webshops. Het ging om kruiken van metaal (aluminium en roestvrij staal) en kunststof (rubber en pvc). Metalen kruiken worden vooral gebruikt voor baby’s en kinderen, kunststof kruiken worden vaak gebruikt door volwassenen.
We controleerden of de kruiken voldeden aan de wettelijke eisen. In Nederland moeten kruiken voldoen aan het Warenwetbesluit algemene productveiligheid. Dit besluit is gebaseerd op de Europese richtlijn Algemene Productveiligheid 2001/95/EG (die vanaf 13 december 2024 is vervangen door de Europese verordening Algemene Productveiligheid 2023/988).
Bij 1 kruik constateerden we een ernstig veiligheidsrisico. De dop van deze kunststof kruik kon loskomen. Verkoop van de kruik is direct verboden. Verder zagen we een aantal administratieve tekortkomingen bij de kruiken. De fabrikanten konden de veiligheid van de kruik bijvoorbeeld niet aantonen met behulp van documentatie. Ook was de gebruiksaanwijzing soms onduidelijk, onvolledig of niet aanwezig.
Resultaten per kruik
De onderzoeksresultaten per kruik kunt u zien op onze website openbare-inspectieresultaten.nvwa.nl. Hieronder beschrijven we het algemene beeld.
Resultaten laboratoriumonderzoek
Voor veel producten bestaan (Europese) normen. Hierin staan afspraken over de kwaliteit en veiligheid van een product. De afspraken zijn gemaakt door producenten, handelaren, gebruikers, overheden en consumentenorganisaties. Als een fabrikant ervoor zorgt dat zijn product voldoet aan de norm, kan hij op die manier aantonen dat het product veilig is.
Voor warmwaterkruiken bestaat geen Europese norm. De fabrikant kan wel gebruik maken van andere normen of testen om aan te tonen dat de kruik veilig is. Bijvoorbeeld de Britse Hot Water Bottle Safety Standard (BS 1970) of de Australische wet Trade Practices (Consumer Product Safety Standard) (Hot Water Bottles) Regulations 2008.
Wij hebben deze 2 documenten gebruikt om een onderzoeksmethode op te zetten. Daarna hebben we alle 25 kruiken onderzocht in ons laboratorium voor productveiligheid. De kruiken zijn door ons getest door met een stevige kracht aan de dop en de bodem te trekken. Zo konden we controleren of de dop stevig vastzit. Ook zijn de kruiken onder hevige druk gezet. Zo konden we zien of de kruik heel blijft als er iemand op gaat liggen.
1 lekkende kruik
24 kruiken hebben de testen volledig doorstaan. Ze bleven heel en gingen niet lekken. Bij 1 kruik kwam de dop los. Dit is een ernstig veiligheidsrisico. Er kan dan heet water vrijkomen waardoor brandwonden kunnen ontstaan.
Resultaten administratief onderzoek
Naast laboratoriumonderzoek hebben we ook administratief onderzoek gedaan. Hierbij controleerden we of de technische documentatie in orde was. De focus van het onderzoek lag op lekkage, maar we keken ook naar de meegeleverde informatie over het gebruik van de kruik.
Technische documentatie niet op orde
Bij de fabrikanten vroegen we de technische documentatie op. Met technische documentatie moet een fabrikant kunnen aantonen dat zijn product veilig is. Bijvoorbeeld door een testrapport van een laboratorium aan de documentatie toe te voegen.
Bij 14 kruiken was de administratie niet op orde. Er ontbraken bijvoorbeeld delen van de technische documentatie. Soms ontbrak de technische documentatie helemaal.
Onterecht gebruik CE-markering
Op 4 kruiken was een CE-markering aangebracht. Dit is niet toegestaan. Een CE-markering mag alleen worden aangebracht op een product als dit in de geldende wet- en regelgeving staat. Kruiken vallen onder de richtlijn Algemene Productveiligheid, waar de CE-markering niet geldt.
Onvolledige informatie
We hebben ook gekeken naar de informatie die bij de kruik werd geleverd. Was het mogelijk om op basis van deze informatie de kruik veilig te gebruiken? We controleerden onder meer of er een gebruiksaanwijzing op de kruik stond, of er een maximale temperatuur van het water werd vermeld en of er instructies waren voor het opbergen van de kruik.
Hier kwam duidelijk naar voren dat er geen Europese norm is voor kruiken. We zagen veel variatie in wat er aan informatie werd gegeven. Soms was de informatie zeer duidelijk en uitgebreid, soms was de informatie heel summier. Bij sommige kruiken werd bijvoorbeeld de maximale temperatuur van het water niet benoemd, waren er geen vulinstructies of werd niets aangegeven over controle op lekkages. Daarnaast was niet alle meegeleverde informatie in het Nederlands beschikbaar.
Hoe hebben wij gehandhaafd?
Alle fabrikanten zijn op de hoogte gebracht van onze bevindingen. Wij hebben gehandhaafd volgens ons interventiebeleid.
De verkoop van de lekkende kruik is verboden. De fabrikant mag deze kruik pas weer verkopen nadat hij het product heeft aangepast en kan aantonen dat de kruik veilig is.
Bij de kruiken waarbij de administratie niet op orde was, hebben we nalevingshulp geboden. We informeren dan over de geldende wet- en regelgeving. Hierdoor krijgen fabrikanten de gelegenheid om hun administratie op orde te brengen. Op een later moment voeren wij herinspecties uit, om te controleren of de fabrikanten dat ook echt hebben gedaan.
We hebben een officiële waarschuwing gegeven aan fabrikanten die onterecht een CE-markering hadden aangebracht of de veiligheid van de kruik niet konden aantonen door technische documentatie.
Vervolgaanpak
Via de enquête kregen we ook reacties over elektrische kruiken. Daarom gaan we in 2025 onderzoeken of elektrische kruiken veilig zijn in gebruik.
Advies voor consumenten
Hoewel we veel meldingen kregen over kruiken, zagen we tijdens dit onderzoek toch maar 1 onveilige kruik. Het aantal incidenten is misschien te verklaren doordat kruiken niet altijd op een veilige manier gebruikt worden. Bijvoorbeeld doordat de temperatuur van het water hoger is dan wat de gebruiksaanwijzing vermeldt.
Lees de gebruiksaanwijzing goed door voordat u een warmwaterkruik gebruikt. Hierin staat onder meer vermeld hoe u de kruik moet vullen (helemaal vol of niet), hoe warm het water mag zijn en hoe u de kruik na gebruik moet opbergen. Is de gebruiksaanwijzing onduidelijk of mist u bepaalde informatie? Gebruik de kruik dan niet. Zo houdt u het zo veilig mogelijk en kunt u brandwonden voorkomen.
Leg een warmwaterkruik niet bij uw baby of kind in bed. Gebruik de kruik alleen om het bedje voor te verwarmen, Dit adviseren de Brandwondenstichting en Kenniscentrum Letselpreventie. Op de websites van deze organisaties vindt u meer adviezen over veilig gebruik van kruiken.