Onderwijs: wettelijke basis en eisen toestemming en registratie

Geeft uw instelling of bedrijf onderwijs met materiaal of producten van dierlijke oorsprong? Dan moet u zich houden aan de voorschriften uit de regelgeving over dierlijke bijproducten.

Waar staat dit in de regelgeving?

Wettelijke basis toestemming

In artikel 17, lid 1, van Verordening (EG) nr. 1069/2009 (Verordening dierlijke bijproducten) staat dat de bevoegde autoriteit mag toestaan dat dierlijke bijproducten en daarvan afgeleide producten worden gebruikt voor onderwijs. Aan middelbare scholen heeft de Minister van LVVN een algemene toestemming gegeven voor het gebruik van categorie 3-materiaal. Dat staat in artikel 3.8, eerste lid, onder a, van de Regeling dierlijke producten. In andere gevallen is de NVWA bevoegd om toestemming te geven.

Wettelijke basis registratie

De NVWA is ook bevoegd om instellingen en bedrijven die onderwijs geven met dierlijk materiaal te registreren. We doen dat op grond van artikel 23 van Verordening (EG) nr. 1069/2009.

Voorschriften voor instellingen en bedrijven met toestemming of registratie

De eisen waaraan gebruikers van dierlijke bijproducten en daarvan afgeleide producten moeten voldoen staan in Verordening (EU) nr. 142/2011. Dat is de uitvoeringsverordening die hoort bij de Verordening dierlijke bijproducten.

De algemene eisen voor geregistreerde instellingen en bedrijven vindt u in bijlage IX van de uitvoeringsverordening, in punt 1 en 2 van hoofdstuk IV.

De specifieke voorschriften voor het gebruik dierlijke bijproducten en daarvan afgeleide producten voor diagnose of onderzoek staan in hoofdstuk I van bijlage VI.

Deze gaan vooral over:

  • traceerbaarheid van het materiaal
  • hygiĆ«ne bij het hanteren
  • veilige afvoer of verwijdering van het materiaal na gebruik

Daarnaast bevatten de Verordeningen (EG) nr. 1069/2009 en (EU) nr. 142/2011 ook algemene voorschriften waaraan alle bedrijven die met dierlijke bijproducten of daarvan afgeleide producten werken moeten voldoen. Deze voorschriften hebben onder andere betrekking op de identificatie, handelsdocumentatie en administratie.

Voor middelbare scholen die uitsluitend categorie 3-materiaal gebruiken in het onderwijs gelden vereenvoudigde eisen.