Slachthuizen moeten zich houden aan wetgeving over dierenwelzijn, voedselveiligheid en diergezondheid. Als ze deze wetten overtreden, kan de NVWA ingrijpen door het bedrijf onder verscherpt toezicht te plaatsen. Dit doen we om risico's voor mens, dier en samenleving te beperken en de naleving van wetgeving te waarborgen. Begaan roodvlees slachthuizen een ernstige dierenwelzijnsovertreding, dan kunnen we de 3 Strikes Out methode gebruiken om de naleving op het gebied van dierenwelzijn te verbeteren. Hierbij komt ook altijd een periode van verscherpt toezicht.

Wat is verscherpt toezicht?

Bedrijven die zich vaker niet aan de regels houden en een overtreding begaan op het gebied van dierenwelzijn, voedselveiligheid of diergezondheid kunnen we onder verscherpt toezicht plaatsen. We passen dan maatwerktoezicht toe dat past bij de overtreding. Dit kan bijvoorbeeld bestaan uit intensievere of frequentere inspecties en het verplicht stellen van een verbeterplan. Het betekent niet automatisch dat het bedrijf fysiek vaker door ons wordt bezocht.

Lees wat het betekent als uw bedrijf onder verscherpt toezicht staat.

3 Strikes Out bij roodvlees slachthuizen

Ook roodvlees slachthuizen kunnen we onder verscherpt toezicht plaatsen. Aanvullend op het verscherpt toezicht kunnen we bij deze slachthuizen de 3 Strikes Out methode gebruiken om de naleving op het gebied van dierenwelzijn te verbeteren. Daarbij kunnen we het bedrijf bij 5 specifieke dierwelzijnsovertredingen een strike geven. Bij een strike wordt het slachthuis altijd onder verscherpt toezicht geplaatst.

Constateren we binnen een periode van 2 jaar na de 1e strike, een 2e en 3e strike? Dan volgt de ‘Out’. Dit houdt in dat we de erkenning van het slachthuis schorsen voor de activiteiten die gerelateerd zijn aan de overtreding(en). Dat toetsen we aan het evenredigheidsbeginsel, zodat we de maatregel niet zwaarder maken dan nodig is. Het maakt hierbij niet uit of het 3 dezelfde of 3 verschillende overtredingen betreft.

Het kan voorkomen dat een situatie zo ernstig is dat we schorsen direct een passende maatregel vinden. Dit kan ook een overtreding betreffen die niet als strike staat beschreven.

Het slachthuis mag de activiteiten die onder de erkenning vallen niet uitvoeren tijdens de schorsing. Dit geldt totdat het bedrijf aan de opgelegde voorwaarden voldoet en de schorsing is opgeheven.

Redenen voor een strike

We overwegen een strike bij de volgende 5 specifieke ernstige dierwelzijnsovertredingen op roodvlees slachthuizen:

  1. Een varken in de broeibak met 1 of meer tekenen van leven of bewustzijn.
  2. Het fixeren van een dier ten behoeve van het bedwelmen en/of doden middels het uitvoeren van verboden handelingen.
  3. Het prikken of druk uitoefenen in een oog, op de geslachtsdelen of andere bijzonder gevoelige delen bij een onbedwelmd dier.
  4. Het verslepen van, duwen of trekken aan een dier dat bij bewustzijn is maar niet kan bewegen.
  5. Het niet onmiddellijk ingrijpen bij een dier met ernstig lijden, door dit uit zijn lijden te verlossen.

Wanneer we één van deze overtredingen constateren, organiseren we een spoed-handhavingsoverleg. In dit overleg stellen we op basis van de feiten en omstandigheden vast of we de overtreding rekenen als een strike. Wanneer dit het geval is, informeren we het bedrijf hierover schriftelijk.