Ons toezicht op diergezondheid richt zich vooral op het voorkomen van de verspreiding van besmettelijke dierziekten en zoönosen. In 2025 is 7% van onze capaciteit besteed aan toezicht op diergezondheid.

Er is voortdurend sprake van een risico op insleep en schade als gevolg van uitbraken van (nieuw opkomende) dierziekten en zoönosen. Bestrijding is het meest effectief als we een (zeer) besmettelijke dierziekte zo vroeg mogelijk detecteren en de mogelijke verspreiding goed in kaart brengen doordat de identificatie en registratie van dieren op orde is.

Meldingen en verdenkingen dierziekten

We handelden in 2025 in totaal 1.885 verdenkingen van dierziekten af. Hiervan betroffen er 330 blauwtong. In 11 gevallen ging het om een vermoeden van Afrikaanse varkenspest en 607 waren verdenkingen van vogelgriep. Er waren uiteindelijk 475 uitbraken van vogelgriep, waarvan 31 bij commerciële bedrijven, 3 bij hobbyhouders met minder dan 50 dieren en 6 bij hobbyhouders met meer dan 50 dieren. 426 meldingen betroffen besmettingen van wilde dieren (in totaal 597 dieren). Bij 9 zoogdieren werd vogelgriep vastgesteld. De overige 907 verdenkingen betreffen andere dierziekten dan blauwtong, Afrikaanse varkenspest en vogelgriep.

Inspecties

Het aantal inspecties op het gebied van diergezondheid steeg aanzienlijk naar 4.985 inspecties, vergeleken met 3.755 in 2024. Deze inspecties vonden plaats bij 3.879 unieke bedrijven. Aan 1.227 bedrijven werd een maatregel opgelegd. Er zijn 476 inspecties uitgevoerd op de reiniging en ontsmetting van vervoermiddelen van dieren.

Onderwerpen uitgelicht

Realisatie jaarplan

In ons jaarplan voor 2025 zijn gewenste resultaten geformuleerd. Hieronder geven we aan in hoeverre we die realiseerden.

JaarplanRealisatie

De informatiepositie is op orde. We maken gebruik van relevante data van goede kwaliteit voor het uitvoeren van risicoanalyses, voor de vroegtijdige signalering van besmettelijke dierziekten en zoönosen, en het kunnen afgeven van garanties over de Nederlandse diergezondheidsstatus bij verplaatsingen van levende dieren en levende producten naar EU-lidstaten en derde landen.

Dit resultaat is gerealiseerd maar het verbeteren van de data- en informatiepositie blijft een aandachtspunt.

Gerealiseerd
Daar waar het meldings- en bestrijdingsplichtige dierziekten betreft, zijn onze keuzes risico- en doelgroepgericht, kennisgedreven en transparant. Dit betreft ook het toezicht op zendingen levende dieren en levende producten uit EU-lidstaten en derde landen, inclusief toezicht op een effectieve reiniging en ontsmetting van veevervoermiddelen.Gerealiseerd
De externe samenwerking is gebaseerd op een gestructureerd en constructief relatiebeheer met stakeholders gericht op een goed functionerend netwerk, wat cruciaal is bij het monitoren en afhandelen van uitbraken.Gerealiseerd
We leveren een proactieve bijdrage aan de ontwikkeling en totstandkoming van diergezondheidsregelgeving en andere vormen van beleid. Dit geldt ook voor de regelgeving op het gebied van zoönosen en pandemische paraatheid. Gerealiseerd
We werken aan toezichtsontwikkeling op de randvoorwaarden die nodig zijn voor een snelle detectie en bestrijding van bestrijdingsplichtige dierziekten en zoönosen, zoals de Identificatie en Registratie van dieren en bedrijven.Gerealiseerd

Iedere dierhouder heeft een eigen verantwoordelijkheid voor de gezondheid van zijn/haar dieren en wordt geacht de wetgeving na te leven. We blijven ons hiervoor inzetten.

Diergezondheid online

Vernieuwde webpagina’s en tools op nvwa.nl

We vernieuwden pagina’s over dierziekten, zoals Vogelgriep, Afrikaanse varkenspest en Q-koorts. Ook gingen 2 pagina over pluimvee online: Salmonella bij pluimvee en Pluimvee monitoring op ziekten.

Laboratoria spelen een belangrijke rol bij het detecteren van zoönotische salmonella en het melden van positieve uitslagen bij de NVWA. Voor laboratoriummedewerkers maakten we een interactieve infographic over de monitoring op zoönotische salmonella bij pluimvee. Deze laat het proces zien van wie wat doet en op welk moment om salmonellabesmetting te voorkomen.

Aandacht voor dierziektes in de (sociale) media

In 2025 was er in de (vak)media uitgebreid aandacht voor verschillende dierziektes. Met name de uitbraken van vogelgriep en bijbehorende ruimingen en maatregelen zorgden voor veel berichtgeving. Maar ook de dreiging van andere dierziektes in Europa zoals Afrikaanse varkenspest, lumpy skin disease en de plotselinge uitbraak van mond-en-klauwzeer in Duitsland in januari 2025 kregen veel aandacht.

Afrikaanse varkenspest

Ook maakten we berichten over de preventie van dierziektes. ‘Wat jij kunt doen om Afrikaanse varkenspest te voorkomen’ was de titel van een post in de serie ‘Ik ga op reis en neem niet mee’, waarin we adviezen gaven om de verspreiding van Afrikaanse varkenspest te voorkomen.

Rabiës

Daarnaast besteedden we in meerdere posts aandacht aan het meenemen van dieren uit het buitenland, waarbij strenge regels gelden om besmettingen met rabiës te voorkomen. Een voorbeeld is de post Opgelicht en opgelucht waarin onze inspecteur uitgebreid haar ervaringen deelt en adviezen geeft.

Vogelgriep

In de communicatie bij dierziekten wordt er nauw samengewerkt met andere overheidsinstanties zoals het ministerie van LVVN, RIVM en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. Ook haakten we zelf in op de actualiteiten. Bijvoorbeeld door onze podcastaflevering ‘Ruimingen vogelgriep: een race tegen de klok’ opnieuw te delen en zo meer uitleg te geven over de ruimingen bij vogelgriep. Vooral op Facebook kreeg dit bericht veel aandacht met 33.648 weergaven.