Inspectieresultaten Cistanche tubulosa 2025

Cistanche tubulosa is een parasitaire plant die als voedingssupplement wordt verkocht, meestal als capsules of poeder. Dit product is niet veilig voor consumptie. Onderzoek toont namelijk aan dat inname van Cistanche tubulosa kan leiden tot ernstige gevolgen zoals hersenbloedingen en epilepsie. Producten met Cistanche tubulosa zijn verboden in de Europese Unie (EU). De NVWA houdt toezicht op dit verbod.

In het kort: Cistanche tubulosa aangetroffen op Nederlandse markt

Van mei tot en met juni 2025 controleerden we de verkoop van producten met Cistanche tubulosa in Nederland. We zochten hiervoor op internet naar bedrijven en Europese platforms die deze producten aanbieden.

Hierna inspecteerden we 8 bedrijven die in Nederland zijn gevestigd ook fysiek. Bij 4 van deze bedrijven hebben we daadwerkelijk Cistanche tubulosa aangetroffen. Deze bedrijven kregen een boete. Daarnaast hebben we ruim 16.000 capsules in beslag genomen, deze moeten worden vernietigd op kosten van de bedrijven.

We hebben Cistanche tubulosa ook online bij ruim 20 Europese bedrijven aangetroffen. Dit hebben we gemeld aan de autoriteiten in de EU-landen waar die bedrijven gevestigd zijn.

Over Cistanche tubulosa

Cistanche tubulosa is in de EU een niet-toegelaten nieuw voedingsmiddel, waaraan een breed scala van onbewezen gezondheidsclaims over onder andere verbetering van seksuele prestatie en verbetering van het geheugen wordt toegedicht. Een bedrijf dat zo'n nieuw voedingsmiddel wil gaan verkopen moet bewijzen dat het veilig is. Voor Cistanche tubulosa is een aanvraag ingediend voor goedkeuring als nieuw voedingsmiddel. De Europese Autoriteit voor Voedselveiligheid (EFSA) adviseerde negatief omdat uit onderzoek bleek dat consumptie bij verschillende gebruikers acute gezondheidsschade veroorzaakte. Cistanche tubulosa mag daarom niet verkocht worden op de Europese markt.

Inspectieresultaten

Tijdens een routine inspectie troffen wij een product aan met Cistanche tubulosa. Omdat dit product  grote gezondheidsrisico's oplevert zijn we direct een groter onderzoek gestart. Hierbij vonden we 8 in Nederland gevestigde bedrijven die Cistanche tubulosa verkochten. Bij 4 van de 8 bedrijven troffen we vervolgens producten met Cistanche tubulosa aan. Deze zijn door de inspecteur in bewaring genomen. De andere 4 bedrijven hadden geen eigen voorraad. Deze bedrijven moesten de verkoop staken.

Daarnaast constateerden we dat in totaal ruim 20 Europese bedrijven of platforms producten met Cistanche tubulosa verhandelden in Nederland.

Hoe hebben wij gehandhaafd?

Wij hebben gehandhaafd volgens ons interventiebeleid. De 4 Nederlandse bedrijven die producten met Cistanche tubulosa aanboden kregen een boete. Bij die bedrijven hebben we in totaal ruim 16.000 capsules met Cistanche tubulosa in bewaring genomen. Deze producten moeten op kosten van de betrokken bedrijven worden vernietigd.

De Europese bedrijven waar we Cistanche tubulosa aanboden hebben we via het Europese voedselveiligheidsrapportage systeem (RASSF) gemeld aan de autoriteiten in de EU-landen waar de bedrijven gevestigd zijn, zodat zij de handel in deze producten konden stoppen.

Vervolgaanpak

We blijven toezicht houden op dit soort producten en bedrijven die deze producten verkopen. We controleren regelmatig of Novel food producten zoals Cistanche tubulosa op websites worden aangeboden voor de Nederlandse markt.

Ook hebben we aan de Douane doorgegeven welke producten met Cistanche tubulosa we hebben aangetroffen en wat de namen van deze producten waren. De Douane houdt deze producten tegen zodat zij niet verder verhandeld kunnen worden. Zo kunnen we er als toezichthouders samen voor zorgen dat deze producten minder makkelijk Nederland binnenkomen.

Bij de Nederlandse verkopers van producten met Cistanche tubulosa gaan we nog controleren of zij een functionerend HACPP-voedselveiligheidsplan hebben. Dit is verplicht voor bedrijven die levensmiddelen produceren, verhandelen, importeren of verkopen. Bedrijven zijn namelijk zelf verantwoordelijk voor de veiligheid van de levensmiddelen die ze op de markt brengen. Ze moeten ervoor zorgen dat levensmiddelen geen verboden of schadelijke stoffen bevatten. Een HACPP-plan helpt ze om aan de wettelijke eisen te voldoen.

Advies voor consumenten

Consumptie van producten met Cistanche tubulosa kan ernstige acute effecten hebben, zoals een hersenbloeding of epilepsie. Deze producten zijn in Nederland verboden. De NVWA houdt toezicht op voedingssupplementen en kruidensupplementen. Het is niet uitgesloten dat deze producten nog steeds worden verkocht, bijvoorbeeld via webshops die gevestigd zijn in landen buiten de EU. Vanwege het gezondheidsrisico raden wij u sterk af om producten te kopen die Cistanche tubulosa bevatten.

Wees altijd kritisch en let op de risico's gebruik supplementen. Vraag bij de verkoper na over de herkomst, samenstelling of andere eigenschappen van een product. Lees meer tips over kopen in webwinkels.

Krijgt u klachten nadat u een supplement heeft gebruikt? Neem dan cont bijwerkingencentrum Lareb als u denkt dat het supplement bijwerkingen heeft veroorzaakt.

Ziet u dat er producten met Cistanche tubulosa worden aangeboden in een Nederlandse winkel of webshop? Dan is de verkoper in overtreding. U kunt dit bij ons melden.